MPN: R2593P
RYCO Oil Filter For NISSAN TERRANO R50 3.0L 4D SUV ZD30DDTi 1999-2002 #R2593P
$49.58
RRP $71.94
SAVE $22.36 (31%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | R2593P |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Oil Filter - Cartridge |
| Warranty | Service Interval |
| Type | Cartridge |
| Weight | .1kg |
| Height | 104mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| Inner Diameter Bottom | 25.5mm |
| Inner Diameter Top | 25.5mm |
| Outer Diameter Bottom | 73mm |
| Outer Diameter Top | 73mm |
| OEM Number | 152092W200 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficient flow - Increased performance of the lubrication system
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New vehicle warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| NISSAN | CARAVAN E25 (GREY IMPORT) | 4/01 - 03/12 | 3.0L ZD30DD DOHC 16v Diesel Direct Inj. | 4cyl 4sp Auto 4dr Van RWD | |
| NISSAN | CARAVAN E25 (GREY IMPORT) | 4/01 - 03/12 | 3.0L ZD30DD DOHC 16v Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man 4dr Van RWD | |
| NISSAN | ELGRAND E50 (GREY IMPORT) | 7/97 - 06/02 | 3.0L ZD30DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 116kW 4sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| NISSAN | ELGRAND E50 (GREY IMPORT) | 7/97 - 06/02 | 3.0L ZD30DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 116kW 4sp Auto 4dr Wagon RWD | |
| NISSAN | NAVARA D22 | 1/01 - 12/06 | 3.0L ZD30DDT DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 5sp Man 2dr Cab Chassis 4WD | |
| NISSAN | NAVARA D22 | 1/01 - 12/06 | 3.0L ZD30DDT DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 4/00 - 03/07 | 3.0L ZD30DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 116kW 4sp Auto 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 4/00 - 03/07 | 3.0L ZD30DDTi DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 116kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 3/07 - 12/16 | 3.0L ZD30DDTi Euro4 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 118kW 4sp Auto 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 4/07 - 12/16 | 3.0L ZD30DDTi Euro4 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 118kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 4/07 - 12/16 | 3.0L ZD30DDTi Euro4 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 118kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
Specifications
| Part No | R2593P |
| Barcode # | 9312835001390 |
| Brand | Ryco |
| Type | Oil Filter |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
NIPPON MAX Oil Filter For NISSAN MICRA ST K13 1.2L HR12DE 2010-2017 #WZ436NM
$38.62 $23.79
COOPER Oil Filter For Mercedes Benz E200 2.0L 06/13-07/16 - WCO191 *By Zivor*
$46.22 $28.11


