MPN: Z30
RYCO Oil Filter Spin On For HOLDEN EARLY HOLDEN HQ MONARO 2.8L 173 cu.in Red Z30
$32.61
RRP $47.20
SAVE $14.59 (31%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | Z30 |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Oil Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Outside Diameter | 94mm |
| Seal Outside Diameter | 70mm |
| Thread | 13/16-16 UNF |
| Type | Spin On |
| Height | 142mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| OEM Number | PF01 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficient flow - Increased performance of the lubrication system
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New vehicle warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 2.8L 173 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 2dr Coupe RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 3.3L 202 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Auto 2dr Coupe RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 3.3L 202 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 2dr Coupe RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 3.3L 202 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 4sp Man 2dr Coupe RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 4.2L 253 cu.in Red OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 2dr Coupe RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 4.2L 253 cu.in Red OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 4.2L 253 cu.in Red OHV 16v Carb | V8 3sp Man 2dr Coupe RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 4.2L 253 cu.in Red OHV 16v Carb | V8 4sp Man 2dr Coupe RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 4.2L 253 cu.in Red OHV 16v Carb | V8 4sp Man 4dr Sedan RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 5.0L 308 cu.in Red OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 2dr Coupe RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 5.0L 308 cu.in Red OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 5.0L 308 cu.in Red OHV 16v Carb | V8 4sp Man 2dr Coupe RWD | |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ MONARO | 7/71 - 09/74 | 5.0L 308 cu.in Red OHV 16v Carb | V8 4sp Man 4dr Sedan RWD |
Specifications
| Part No | Z30 |
| Brand | Ryco |
| Type | Oil Filter |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 0.5500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Cabin Air Filter For PEUGEOT 307 XSE 2.0 TOURING 2.0L EW10A #RCA166M
$71.63 $49.65
New RYCO Cabin Air Filter For VOLKSWAGEN GOLF 6 5K1, 517, AJ5 90TSI RCA194P
$89.48 $62.20
