OEX Starter Motor For Ford Falcon Xh Ii Xr6 4.0l Intech #BXS0102
Product Specification:-
| Part No. | BXS0102 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 10TH CW BOSCH STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 103mm |
| Mount Centres A | 134mm |
| Mount Hole Diameter | 11 |
| Number of Teeth | 10 |
| Overall Length | 198mm |
| Pinion at Rest | 13mm |
| Pinion Diameter | 27mm |
| Power Rating | 1.4kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Bosch |
| Voltage | 12 |
| Note | Will replace Bosch style 9 tooth starters. |
| Weight | 4.22kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
| Part No | BXS0102 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | FORD |
| Shipping Weight | 3.4500kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
FORD CORTINA MK5 TF 4.1L 250 cu.in OHV 12v Carb 6cyl 4sp Man 4dr Wagon RWD [01/80 - 12/82]
FORD F100 4.1L 250 cu.in OHV 12v Carb 6cyl 4sp Man Pickup RWD [01/74 - 12/85]
FORD FAIRLANE ZL 4.1L 250 cu.in OHV 12v MPFI 6cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD [10/84 - 05/88]
FORD FAIRMONT XY 4.1L 250 cu.in OHV 12v Carb 6cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD [10/70 - 02/72]
FORD FALCON XY 4.1L 250 cu.in OHV 12v Carb 6cyl 4sp Man 4dr Wagon RWD [10/70 - 02/72]
FORD LTD FE 4.1L 250 cu.in OHV 12v MPFI 6cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD [10/84 - 05/88]
FORD TERRITORY SY 4.0L Barra 245 DOHC 24v Turbo MPFI 6cyl 245kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD [01/06 - 12/09]
MITSUBISHI MAGNA TE 3.0L 6G72 SOHC-PB 24v MPFI V6 5sp Man 4dr Wagon FWD [01/97 - 05/97]
NISSAN UTE XFN 4.1L 250 cu.in OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 2dr Utility RWD [07/88 - 12/91]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
DXS593-OEX Starter Motor 12V 9Th CW Denso Style For HOLDEN Captiva, CG
$870.16 $588.21
OEX Starter Motor For Toyota Lexcen T5 / Vs Series 2 3.8l Ecotec Ln3/l36 BXS0105
$249.31 $168.49
JAS Starter Motor For HOLDEN COMMODORE BERLINA VK 308 (L31) 1984-1985 #SNB010
$342.03 $231.17
JAS Starter Motor For FORD FALCON RTV BA 4.0L BARRA 182 2003-2005 #SNB158
$264.94 $179.06

