OEX Starter Motor For Ford Falcon Xw 5.8l 351 Cu.in Windsor #AXS965
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | AXS965 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 13TH CW AUTOLITE STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 92mm |
| Mount Centres A | 145mm |
| Mount Centres B | 117mm |
| Mount Centres C | 76mm |
| Mount Hole Diameter | 11 |
| Nose Cone Length | 55mm |
| Number of Teeth | 13 |
| Overall Length | 256mm |
| Pinion at Rest | 20mm |
| Pinion Diameter | 45mm |
| Power Rating | 2.2kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Autolite |
| Voltage | 12 |
| Weight | 5.64kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 3 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
FORD TRANSIT VE-VF-VG 2.5L 4DA OHV 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 59kW 4sp Auto Van RWD [01/94 - 12/96]
FORD TRANSIT VE-VF-VG 2.5L 4EA 4EB OHV 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 74kW 4sp Auto Bus RWD [01/99 - 12/99]
FORD TRANSIT VE-VF-VG 2.5L 4EA 4EB OHV 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 74kW 5sp Man Bus RWD [01/99 - 12/00]
FORD TRANSIT VE-VF-VG 2.5L 4EA 4EB OHV 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 74kW 5sp Man Cab Chassis RWD [01/96 - 12/00]
FORD TRANSIT VE-VF-VG 2.5L 4EA 4EB OHV 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 74kW 5sp Man Van RWD [01/96 - 12/00]
FORD TRANSIT VE-VF-VG 2.5L 4GF OHV 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 63kW 4sp Auto Bus RWD [01/00 - 12/00]
FORD TRANSIT VE-VF-VG 2.5L 4GF OHV 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 63kW 4sp Auto Cab Chassis RWD [01/96 - 12/00]
FORD TRANSIT VE-VF-VG 2.5L 4GF OHV 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 63kW 4sp Auto Van RWD [01/96 - 12/00]
FORD TRANSIT VE-VF-VG 2.5L 4GF OHV 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 63kW 5sp Man Cab Chassis RWD [01/97 - 12/00]
FORD TRANSIT VE-VF-VG 2.5L 4GF OHV 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 63kW 5sp Man Van RWD [01/97 - 12/00]
Specifications
| Part No | AXS965 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | FORD |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
Disc Pad Elect Wear Sensor-Rear For BMW 330D F30 3.0L 4D Sdn N57D30A 2013-2016
$42.03 $28.34
More From This Category
JAS Starter Motor For FORD FAIRLANE GHIA BF BARRA 190 2005-2007 #SNB158
$250.67 $156.44
JAS Starter Motor For TOYOTA HIACE LWB KDH200R 2KDFTV 2005-2006 #SNJ250
$365.99 $228.32
JAS Starter Motor For TOYOTA CAMRY GRACIA FOUR SXV25R 5SFE 1998-2001 #SNJ220
$345.15 $215.34
JAS Starter Motor For LEXUS GS350 GRL12R 3.5L 2GRFKS 2015-2020 #SNJ280
$375.15 $234.04


