New OEX Starter Motor For Isuzu N Series Npr200 3.6l 4be1 #HXS032
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | HXS032 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 24V 9TH CW HITACHI STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 95mm |
| Mount Centres A | 120mm |
| Mount Hole Diameter | 13 |
| Number of Teeth | 9 |
| Overall Length | 220mm |
| Pinion at Rest | 21mm |
| Pinion Diameter | 35mm |
| Power Rating | 3.5kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Hitachi |
| Voltage | 24 |
| Weight | 6.661kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
ISUZU N SERIES NKR150 3.6L 4BE1 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/89 - 12/96]
ISUZU N SERIES NKR200 3.6L 4BE1 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/88 - 12/96]
ISUZU N SERIES NKR250 3.6L 4BE1 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/90 - 12/94]
ISUZU N SERIES NKR57E 3.3L 4BC2 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl Man Heavy Truck 4x2 [01/85 - 12/87]
ISUZU N SERIES NKR57L 3.3L 4BC2 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/85 - 12/87]
ISUZU N SERIES NKR58E 3.3L 4BC2 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/88 - 12/89]
ISUZU N SERIES NKR58E-1E 3.6L 4BE1 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [11/87 - 01/89]
ISUZU N SERIES NKR58E-5E 3.6L 4BE1 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [11/87 - 01/89]
ISUZU N SERIES NKR58L 3.3L 4BC2 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/88 - 12/89]
ISUZU N SERIES NPR200 3.6L 4BE1 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/90 - 12/96]
ISUZU N SERIES NPR250 3.6L 4BE1 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/94 - 12/94]
ISUZU N SERIES NPR300 3.6L 4BE1 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/90 - 12/96]
ISUZU N SERIES NPR300 3.9L 4BD1 OHV 8v Diesel Inj. 4cyl Man Heavy Truck 4x2 [01/91 - 12/94]
ISUZU N SERIES NPR400 3.9L 4BD1 OHV 8v Diesel Inj. 4cyl Man Heavy Truck 4x2 [01/90 - 12/94]
ISUZU N SERIES NPR400 TURBO 3.9L 4BD1-T OHV 8v Turbo Diesel Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/89 ON]
ISUZU N SERIES NPR57L 3.3L 4BC2 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl Man Heavy Truck 4x2 [01/85 - 12/87]
ISUZU N SERIES NPR59L 3.3L 4BC2 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/88 - 12/89]
ISUZU N SERIES NPR59P 3.3L 4BC2 OHV 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 [01/85 - 12/86]
ISUZU N SERIES NPR59P 3.9L 4BD1 OHV 8v Diesel Inj. 4cyl Man Heavy Truck 4x2 [01/87 - 12/89]
ISUZU N SERIES NPR59P TURBO 3.9L 4BD1 OHV 8v Diesel Inj. 4cyl Man Heavy Truck 4x2 [01/87 ON]
ISUZU N SERIES NPR71 4.6L 4HG1 SOHC 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 6sp Man Heavy Truck 4x2 [05/93 - 04/99]
ISUZU N SERIES NPS300 3.9L 4BD1-T OHV 8v Turbo Diesel Inj. 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x4 [01/93 - 12/93]
Specifications
| Part No | HXS032 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | ISUZU |
| Shipping Weight | 6.9800kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
JAS Starter Motor For HOLDEN KINGSWOOD HT 3.0L 186 HC 1969-1970 #SNB002
$260.78 $162.74
JAS Starter Motor For BOBCAT 430 2.4L Mini Excavator V2403 2008-2010 #SNJ023
$434.94 $271.31
JAS Starter Motor For HOLDEN CALAIS VK 202 BLACK (LL9) 1984-1986 #SNB002
$260.78 $162.74
BXS0102-OEX Starter Motor 12V 10Th CW Bosch Style For FORD Fairlane, NC
$221.72 $138.39

