New OEX Starter Motor For John Deere 27 Zts 1.5l 3ld1. #DXS436
Product Specification:-
| Part No. | DXS436 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 9TH CW DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 95mm |
| Mount Centres A | 120mm |
| Mount Hole Diameter | 13.5 |
| Number of Teeth | 9 |
| Overall Length | 230mm |
| Pinion at Rest | 21mm |
| Pinion Diameter | 32mm |
| Power Rating | 2kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Weight | 5.2kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• To Suit: Isuzu applications with C223 diesel engine
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
| Part No | DXS436 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | JOHN |
| Shipping Weight | 5.7000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
JOHN DEERE 27 ZTS 1.5L 3LD1 Turbo Diesel Inj. 3cyl Excavator [01/01 ON]
JOHN DEERE 27C ZTS 1.5L 3LD2 Turbo Diesel Inj. 3cyl Excavator [01/01 - 12/06]
JOHN DEERE 35 ZTS 1.5L 3LD1 Turbo Diesel Inj. 3cyl Excavator [01/99 - 12/03]
JOHN DEERE 35C ZTS 1.5L 3LD2 Turbo Diesel Inj. 3cyl Excavator [01/02 - 12/05]
JOHN DEERE 50C ZTS 2.2L 4LE2X Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Excavator [01/04 ON]
JOHN DEERE 75D 2.2L 4LE2X Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Excavator [01/08 ON]
JOHN DEERE 85D 2.2L 4LE2X Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl Excavator [01/08 ON]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
JAS Starter Motor For HSV CLUBSPORT RS TOURER LSA 30TH EDITION VF LSA #SNJ817
$470.98 $318.35
OEX Starter Motor For Holden Commodore Vx Series 2 3.8l Ecotec L67 #BXS0105
$249.31 $168.49
JAS Starter Motor For ISUZU NPS65-155 NPS 5.2L 4HK1-TCN 2015-On #SNJ423
$511.82 $345.96
JAS Starter Motor For JEEP PATRIOT SPORT MK 2.4L ED3 2009-2010 #SNJ592
$501.92 $339.27
JAS Starter Motor For FORD FAIRLANE GHIA NF 4.0L 4.0 1995-1996 #SNB158
$264.94 $179.06

