OEX Starter Motor For Kubota Bx2200d .9l D905 #DXS577
Product Specification:-
| Part No. | DXS577 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 9Th CW DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 66mm |
| Mount Centres A | 110mm |
| Mount Hole Diameter | 9 |
| Number of Teeth | 9 |
| Overall Length | 190mm |
| Pinion at Rest | 17mm |
| Pinion Diameter | 29mm |
| Power Rating | 1.4kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Note | 8 tooth, 9 tooth & 13 tooth interchangeable |
| Weight | 4.592kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
| Part No | DXS577 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | KUBOTA |
| Shipping Weight | 4.2500kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
KUBOTA BX2200D 0.9L D905 Diesel Inj. 3cyl Tractor [01/01 - 01/03]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
Others Also Bought
More From This Category
JAS Starter Motor For HSV CLUBSPORT RS TOURER LSA 30TH EDITION VF LSA #SNJ817
$470.98 $318.35
OEX Starter Motor For Holden Commodore Vx Series 2 3.8l Ecotec L67 #BXS0105
$249.31 $168.49
JAS Starter Motor For ISUZU NPS65-155 NPS 5.2L 4HK1-TCN 2015-On #SNJ423
$511.82 $345.96
JAS Starter Motor For JEEP PATRIOT SPORT MK 2.4L ED3 2009-2010 #SNJ592
$501.92 $339.27


