OEX Starter Motor For Toyota Dyna Ru20r 2.0l 5r #DXS522
Product Specification:-
| Part No. | DXS522 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 9TH CW DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 74mm |
| Mount Centres A | 115mm |
| Mount Hole Diameter | 12 |
| Number of Teeth | 9 |
| Overall Length | 190mm |
| Pinion at Rest | 21mm |
| Pinion Diameter | 29mm |
| Power Rating | 1.4kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Weight | 4.582kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
| Part No | DXS522 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
TOYOTA DYNA RU10 2.0L 5R OHV 8v Carb 4cyl 4sp Man Cab Chassis, Pickup & Tray RWD [08/68 - 07/77]
TOYOTA DYNA RU12 2.0L 5R OHV 8v Carb 4cyl 4sp Man Cab Chassis, Pickup & Tray RWD [08/68 - 07/77]
TOYOTA DYNA RU15 2.0L 5R OHV 8v Carb 4cyl 4sp Man Cab Chassis, Pickup & Tray RWD [08/68 - 07/77]
TOYOTA DYNA RU20R 2.0L 5R OHV 8v Carb 4cyl 5sp Man Cab Chassis, Pickup & Tray RWD [01/83 - 01/84]
TOYOTA DYNA RU30 2.0L 5R OHV 8v Carb 4cyl 4sp Man Cab Chassis, Pickup & Tray RWD [08/77 - 07/84]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
JAS Alternator For HOLDEN COMMODORE SV6 SPORTWAGON VE LLT 2009-2011 #ANJ566
$483.69 $326.94
JAS Starter Motor For HOLDEN COMMODORE LPG VZ LY7 (HN) 2006-2007 #SNJ506
$301.61 $203.85
BOSCH Alternator For HOLDEN MONARO GTS HT 4.1L 253 HC 1969-1970 #BXH1238A
$540.67 $365.46
Windscreen Wiper Motor - Front For Toyota Landcruiser FZJ79 4.5L 1FZFE PTRL
$961.65 $650.07
JAS Starter Motor For HOLDEN COMMODORE OMEGA LPG VE LW2 (HN) 2007-2011 #SNJ599
$330.98 $223.70
Interior Rear View Mirror For Toyota Landcruiser FZJ75 4.5L 1FZFE PTRL
$65.16 $43.75



