OEX Starter Motor For Toyota Landcruiser Fj62r 4.0l 3f #DXS400
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | DXS400 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 9TH CW DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 82.5mm |
| Mount Centres A | 105mm |
| Mount Hole Diameter | 12 |
| Number of Teeth | 9 |
| Overall Length | 194mm |
| Pinion at Rest | 21mm |
| Pinion Diameter | 29mm |
| Power Rating | 1.2kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Weight | 3.5kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
TOYOTA LANDCRUISER BJ74 3.4L 13B-T OHV 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man 2dr Wagon & Softop 4WD [08/84 - 07/90]
TOYOTA LANDCRUISER BUNDERA BJ70 3.4L 3B OHV 8v Diesel Inj. 4cyl 5sp Man 2dr Wagon & Softop 4WD [08/84 - 07/90]
TOYOTA LANDCRUISER BUNDERA FJ70 4.0L 3F OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 2dr Wagon & Softop 4WD [08/84 - 07/92]
TOYOTA LANDCRUISER FJ40 3.9L F OHV 12v Carb 6cyl 4sp Man 2dr Wagon & Softop 4WD [08/64 - 07/74]
TOYOTA LANDCRUISER FJ40 4.2L 2F OHV 12v Carb 6cyl 4sp Man 2dr Wagon & Softop 4WD [08/74 - 07/84]
TOYOTA LANDCRUISER FJ40 4.2L 2F OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 2dr Wagon & Softop 4WD [08/74 - 07/84]
TOYOTA LANDCRUISER FJ45 3.9L F OHV 12v Carb 6cyl 4sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD [08/66 - 07/74]
TOYOTA LANDCRUISER FJ45 4.2L 2F OHV 12v Carb 6cyl 4sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD [08/74 - 07/84]
TOYOTA LANDCRUISER FJ55 3.9L F OHV 12v Carb 6cyl 3sp Man 4dr Wagon 4WD [08/66 - 07/74]
TOYOTA LANDCRUISER FJ55 4.2L 2F OHV 12v Carb 6cyl 4sp Man 4dr Wagon 4WD [08/74 - 07/80]
TOYOTA LANDCRUISER FJ60 4.2L 2F OHV 12v Carb 6cyl 4sp Man 4dr Wagon 4WD [08/80 - 07/84]
TOYOTA LANDCRUISER FJ60 4.2L 2F OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD [08/80 - 07/84]
TOYOTA LANDCRUISER FJ62 4.0L 3F OHV 12v Carb 6cyl 4sp Auto 4dr Wagon 4WD [08/84 - 07/90]
TOYOTA LANDCRUISER FJ62 4.0L 3F OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD [08/84 - 07/90]
TOYOTA LANDCRUISER FJ73 4.0L 3F OHV 12v Carb 6cyl 4sp Auto 2dr Wagon & Softop 4WD [08/84 - 07/92]
TOYOTA LANDCRUISER FJ73 4.0L 3F OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 2dr Wagon & Softop 4WD [08/84 - 07/92]
TOYOTA LANDCRUISER FJ75 4.0L 3F OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD [08/84 - 07/92]
TOYOTA LANDCRUISER FJ75 4.0L 3F OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 2dr Wagon & Softop 4WD [08/84 - 07/92]
TOYOTA LANDCRUISER FJ75 4.0L 3F OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 3dr Troopcarrier 4WD [08/84 - 07/92]
TOYOTA LANDCRUISER FJ80 4.0L 3F OHV 12v Carb 6cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD [08/89 - 07/92]
TOYOTA LANDCRUISER FJ80 4.0L 3F-E OHV 12v EFI 6cyl 112kW 4sp Auto 4dr Wagon 4WD [08/89 - 07/92]
Specifications
| Part No | DXS400 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 3.9500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
JAS Starter Motor For ISUZU ELF NKR 4.3L 2D Truck 4HF1 1990-2000 #SNJ423
$582.23 $363.13
JAS Starter Motor For TOYOTA HILUX VIGO EXTRA CAB KUN26R 1KDFTV #SNJ208
$362.23 $225.99
JAS Starter Motor For FORD FALCON XT BF 4.0L BARRA 190 2005-2008 #SNB158
$250.67 $156.44
JAS Starter Motor For HOLDEN CALAIS SPORTWAGON VE LY7 (H7) 2008-2009 #SNJ506
$282.65 $176.38
JAS Starter Motor For HOLDEN COMMODORE EVOKE, SV6 VF LFX 2013-2017 #SNJ599
$303.49 $189.36

