SXS702-OEX Starter Motor 24V 11Th CW Sawafuji Style For HINO 500, FM3MRL
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | SXS702 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 24V 11TH CW SAWAFUJI STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 122mm |
| Mount Centres A | 178mm |
| Mount Centres B | 166mm |
| Mount Centres C | 120mm |
| Mount Hole Diameter | 16 |
| Nose Cone Length | 99mm |
| Number of Teeth | 11 |
| Overall Length | 397mm |
| Pinion at Rest | 43mm |
| Pinion Diameter | 47mm |
| Power Rating | 7kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Sawafuji |
| Voltage | 24 |
| Weight | 15.6kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 3 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
HINO 500, RANGER FG 7.9L EL100 OHV 12v Diesel Direct Inj. 6cyl 6sp Man Heavy Truck 4x2 [01/00 - 12/00]
HINO 500, RANGER FM 3M 9.9L M10C Diesel Inj. 6cyl Heavy Truck 6x4 [01/93 ON]
HINO 500, RANGER SHRIKE FM 3MLL 9.9L M10C Diesel Inj. 6cyl 13sp Man Heavy Truck 6x4 [01/94 - 12/97]
HINO 500, RANGER SHRIKE FM 3MRL 9.9L M10C Diesel Inj. 6cyl 13sp Man Heavy Truck 6x4 [01/94 - 12/97]
HINO ENGINE EF750 16.7L EF750 Diesel Inj. V8 Engine [01/81 - 12/92]
HINO ENGINE EK200 13.3L EK200 12v Diesel Inj. 6cyl Engine [01/83 - 12/90]
HINO ENGINE EL100 7.9L EL100 OHV 12v Diesel Direct Inj. 6cyl Engine [01/83 - 12/92]
HINO ENGINE EP100 8.8L EP100 OHV 12v Turbo Diesel Direct Inj. 6cyl Engine [01/81 - 12/03]
HINO SUPER DOLPHIN FH 7.9L EL100 OHV 12v Diesel Direct Inj. 6cyl Heavy Truck 4x2 [01/00 - 12/00]
HINO SUPER DOLPHIN FN270 270 13.3L EK100 Diesel Inj. 6cyl Heavy Truck 6x2 [01/81 ON]
HINO SUPER DOLPHIN FR272 272 13.3L EK100 Diesel Inj. 6cyl Heavy Truck 6x2 [01/80 ON]
HINO SUPER DOLPHIN FS270 270 13.3L EK100 Diesel Inj. 6cyl 15sp Man Heavy Truck 6x4 [01/85 - 12/94]
HINO SUPER DOLPHIN FS270 270 13.3L EK100 Diesel Inj. 6cyl Man Heavy Truck 6x4 [01/84 - 12/84]
HINO SUPER DOLPHIN GS221 221 9.4L EM100 OHV 24v Diesel Inj. 6cyl 6sp Man Heavy Truck 6x4 [01/86 - 12/93]
HINO SUPER DOLPHIN GS224 224 9.4L EM100 OHV 24v Diesel Inj. 6cyl 6sp Man Heavy Truck 6x4 [01/86 - 12/93]
HITACHI EX300 7.9L EL100 OHV 12v Diesel Direct Inj. 6cyl Excavator [01/98 ON]
HITACHI EX300 8.8L EP100 OHV 12v Turbo Diesel Direct Inj. 6cyl Excavator [01/81 ON]
HITACHI EX300 9.4L EM100 OHV 24v Diesel Inj. 6cyl Excavator [01/79 ON]
HITACHI UH07-5 7.9L EL100 OHV 12v Diesel Direct Inj. 6cyl Excavator [01/79 - 12/86]
HITACHI UH08-1 7.9L EL100 OHV 12v Diesel Direct Inj. 6cyl Excavator [01/79 - 12/86]
NISSAN UD CK330E 9.2L MD92-T SOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. 6cyl 7sp Man Cab Chassis 4x2 [01/01 - 12/04]
Specifications
| Part No | SXS702 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | HINO |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
JAS Starter Motor For TOYOTA PREVIA 8 SEATS ACR30R 2AZFE 2000-2006 #SNJ220
$345.15 $215.34
OEX Starter Motor For Holden Calais Vs Series 2 3.8l Ecotec L67; #BXS0105
$249.31 $155.60
JAS Starter Motor For FORD LTD FC 5.8L 351 CLEVELAND 1979-1982 #SNB162
$586.61 $365.86
JAS Starter Motor For HINO 300 921 XJC710R 5.1L J05EUJ 2014-2020 #SNJ154
$698.70 $435.73

