MPN: TT340-195
TRIDON Thermostat For Chrysler 300C Grand Neon PT Sebring Voyager #TT340-195
$42.88
RRP $62.27
SAVE $19.39 (31%)
In Stock
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | TT340-195 |
| Type | THERMOSTAT |
| Brand | TRIDON |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Tridon Thermostat 46mm - 91 Degrees C |
| Warranty | Three Years |
| Temp Rating | 91 Degrees C |
| Size | 46mm |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | THERMOSTATS & HOUSINGS |
Features:-
Opening Temp: 91 degrees C
Flange Dia: 46mm
Foot Dia: -
Height: 22.6mm
Offset Conventional Style Thermostat With Jiggle Pin.
Thermostat Gasket Included.
Thermostat Gasket Not Sold Separately
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| CHRYSLER | 300C | 01/05 - 12/11 | 5.7L Hemi EZB, EZD, EZH OHV 16v MPFI | V8 250kW 5sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | 300C | 01/06 - 12/09 | 5.7L Hemi EZB, EZD, EZH OHV 16v MPFI | V8 250kW 5sp Auto 4dr Wagon RWD | |
| CHRYSLER | GRAND VOYAGER Gen3 RS | 01/97 - 12/01 | 3.3L EGA, EGM OHV 12v MPFI | V6 116kW 4sp Auto 4dr Wagon FWD | |
| CHRYSLER | GRAND VOYAGER Gen5 RT | 01/08 - 12/11 | 3.8L EGL OHV 12v MPFI | V6 142kW 6sp Auto 4dr Wagon FWD | |
| CHRYSLER | NEON JA | 01/96 - 12/99 | 2.0L S4RE 420H ECB SOHC 16v MPFI | 4cyl 98kW 3sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| CHRYSLER | NEON JA | 01/96 - 12/99 | 2.0L S4RE 420H ECB SOHC 16v MPFI | 4cyl 98kW 5sp Man 4dr Sedan FWD | |
| CHRYSLER | NEON JB | 01/99 - 12/02 | 2.0L S4RE 420H ECB SOHC 16v MPFI | 4cyl 98kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| CHRYSLER | NEON JB | 01/99 - 12/02 | 2.0L S4RE 420H ECB SOHC 16v MPFI | 4cyl 98kW 5sp Man 4dr Sedan FWD | |
| CHRYSLER | PT CRUISER PF-PG | 01/00 - 12/04 | 2.0L ECC DOHC 16v MPFI | 4cyl 104kW 4sp Auto 4dr Wagon FWD | |
| CHRYSLER | PT CRUISER PF-PG | 01/00 - 12/04 | 2.0L ECC DOHC 16v MPFI | 4cyl 104kW 5sp Man 4dr Wagon FWD | |
| CHRYSLER | PT CRUISER PF-PG | 01/06 - 12/08 | 2.4L EDZ DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 4sp Auto 2dr Cabriolet FWD | |
| CHRYSLER | PT CRUISER PF-PG | 01/04 - 12/10 | 2.4L EDZ DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 4sp Auto 4dr Wagon FWD | |
| CHRYSLER | PT CRUISER PF-PG | 01/06 - 12/08 | 2.4L EDZ DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 5sp Man 2dr Cabriolet FWD | |
| CHRYSLER | PT CRUISER PF-PG | 01/04 - 12/10 | 2.4L EDZ DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 5sp Man 4dr Wagon FWD | |
| CHRYSLER | SEBRING JS | 01/07 - 12/09 | 2.4L EDG, ED3 Tigershark DOHC 16v MPFI | 4cyl 125kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| CHRYSLER | VOYAGER GS | 01/97 - 12/01 | 3.3L EGA, EGM OHV 12v MPFI | V6 116kW 4sp Auto 4dr Wagon FWD |
Specifications
| Part No | TT340-195 |
| Brand | TRIDON |
| Type | Thermostat |
| Suitable for | CHRYSLER |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New TRIDON Thermostat For HOLDEN VECTRA CD ZC 2 2L 4D Hatchback TT1-180
$43.07 $29.07
New TRIDON Thermostat For NISSAN 1200 B110 1.2L 4D Sedan A12 1970-1974 TT1-180
$43.07 $29.07

