Front Crown Wheel Pinion (3.909:1) For Toyota Landcruiser / IFS HDJ100 ALL
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | 087-012452K |
| Type | CROWN WHEEL & PINION KIT |
| Brand | DRI4X4 |
| Unit of Measure | KIT |
| Description | CW/PINION L/CRUISER 3.909 FRONT |
| Warranty | 1Y |
| Weight | 7.5kg |
| OEM Number | 41201-69795 |
| Product Group 1 | DRIVETRAIN |
| Product Group 2 | FINAL DRIVE COMPONENTS |
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
TOYOTA LANDCRUISER UZJ100R 4.7L 2UZ-FE DOHC-PB 32v MPFI V8 4sp Auto 4dr Wagon 4WD [01/98 - 07/02]
TOYOTA LANDCRUISER UZJ100R 4.7L 2UZ-FE DOHC-PB 32v MPFI V8 5sp Auto 4dr Wagon 4WD [08/02 - 07/07]
TOYOTA LANDCRUISER UZJ100R 4.7L 2UZ-FE DOHC-PB 32v MPFI V8 5sp Man 4dr Wagon 4WD [01/98 - 07/07]
TOYOTA LANDCRUISER VDJ76R 4.5L 1VD-FTV DOHC-PB 32v Turbo Diesel Direct Inj. V8 151kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD [01/07 ON]
TOYOTA LANDCRUISER VDJ78R 4.5L 1VD-FTV DOHC-PB 32v Turbo Diesel Direct Inj. V8 151kW 5sp Man 3dr Troopcarrier 4WD [01/07 ON]
TOYOTA LANDCRUISER VDJ79R 4.5L 1VD-FTV DOHC-PB 32v Turbo Diesel Direct Inj. V8 151kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD [01/07 ON]
TOYOTA LANDCRUISER VDJ79R 4.5L 1VD-FTV DOHC-PB 32v Turbo Diesel Direct Inj. V8 151kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD [08/12 ON]
Specifications
| Part No | 087-012452K |
| Brand | Drivetech 4x4 |
| Type | Differentials |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Gear Differential Side/Sun For Toyota Landcruiser Hzj75 1/90-8/99 (087-012688)
$393.84 $247.01
DRIVETECH 4x4 Pinion Spacer For Toyota Landcruiser Fzj80 8/92-1/98 (087-012582)
$53.48 $33.14
Gearbox Filler Plug For Toyota Hilux Rn36/Rn46/Ln36/Ln46 8/81-7/83 (087-022888)
$37.40 $23.02
Differential Carrier Bearing For Toyota Hilux RZN147 1RZE 2.0L (90368-50024NG)
$82.47 $54.58
Differential Drain Plug For Toyota Landcruiser FZJ79 4.5L 1FZFE 08/1999-04/2006
$36.89 $24.58
DRIVETECH 4X4 Washer-Side Gear For Toyota Landcruiser Bj70 11/84-1/90 087-012766
$70.40 $45.39
Drivetech 4X4 Differential Gasket For Toyota Landcruiser Fj40/Fj45 (008-012865)
$36.27 $22.32
Filler Plug For Toyota Landcruiser Prado Kdj120R 8/06-8/09 (087-022888)
$37.40 $23.02

