OEX A/C Condenser For Holden Caprice Vs Series 2 3.8l Ecotec L67 #CNX028
Product Specification:-
| Part No. | CNX028 |
| Type | AIR CONDITIONING CONDENSER |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | OEX Air Conditioning Condenser Parallel Flow Inlet Pad Outlet #5 FOR |
| Warranty | One Year |
| Condenser Type | Parallel Flow |
| Inlet Fitting | Pad |
| Length | 622mm |
| Outlet Fitting | #5 FOR |
| Receiver Drier | RDX101 |
| Weight | 4kg |
| Height | 358mm |
| Thickness | 16mm |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | AIR CONDITIONING |
Features:-
• To Suit: Holden Commodore VR/VS 3.8L & 5.0L 04/1995 - 11/2000
• Statesman VR/VS 3.8L & 5.0L 07/1993 - 06/1999
• Toyota Lexcen T4, T5, VR 3.8L 08/1993 - 08/1997
| Part No | CNX028 |
| Brand | OEX |
| Type | Air Condition Condenser |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
HOLDEN CAPRICE VQ SERIES 1 5.0L LB9 304 cu.in OHV 16v MPFI V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD [03/90 - 10/91]
HOLDEN CAPRICE VQ SERIES 2 5.0L LB9 304 cu.in OHV 16v MPFI V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD [11/91 - 12/93]
HOLDEN CAPRICE VR 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [07/93 - 03/95]
HOLDEN CAPRICE VR 5.0L LB9 304 cu.in OHV 16v MPFI V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD [07/93 - 03/95]
HOLDEN CAPRICE VS SERIES 1 3.8L Ecotec LN3/L36 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [04/95 - 05/96]
HOLDEN CAPRICE VS SERIES 1 5.0L LB9 304 cu.in OHV 16v MPFI V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD [04/95 - 05/96]
HOLDEN CAPRICE VS SERIES 2 3.8L Ecotec L67 OHV 12v Supercharged MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [06/96 - 05/98]
HOLDEN CAPRICE VS SERIES 2 3.8L Ecotec LN3/L36 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [06/96 - 05/98]
HOLDEN CAPRICE VS SERIES 2 5.0L LB9 304 cu.in OHV 16v MPFI V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD [06/96 - 05/98]
HOLDEN CAPRICE VS SERIES 3 3.8L Ecotec L67 OHV 12v Supercharged MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [06/98 - 06/99]
HOLDEN CAPRICE VS SERIES 3 3.8L Ecotec LN3/L36 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [06/98 - 06/99]
HOLDEN CAPRICE VS SERIES 3 5.0L LB9 304 cu.in OHV 16v MPFI V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD [06/98 - 06/99]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
New OEX Air Conditioning Condenser For Komatsu Wa380-6 6.7l Saa6d107e CNX01001
$688.90 $465.68
OEX A/C Condenser For Holden Calais Vx Series 1 3.8l Ecotec L67 #CNX030
$333.18 $225.18
OEX Air Conditioning Condenser For Hsv Xu6 Vx Series 2 3.8l Ecotec L67 #CNX030
$333.18 $225.18
OEX Air Conditioning Condenser For Toyota Rav4 Aca33r 2.4l 2az-fe #CNX1000
$388.90 $262.86
GOSS Idle Speed Air Control Value For MITSUBISHI VERADA 8/1991-2/1994 #IAC434
$202.92 $137.13
OEX Air Condenser For Audi A3 2.0 TFSI Quattro 8PA 147kw H/B 2004-13 #CNX870
$286.82 $193.85
INJECTRONICS Engine Control Module (ECM) For MITSUBISHI LANCER #MD334914CO
$1,057.45 $714.83



