NARVA HB3 P20d Intense Blue Globe 12V 60W - 2 Piece Suit For ALFA ROMEO 48473BL2
Product Specification:-
| Part No. | 48473BL2 |
| Type | GLOBE |
| Brand | NARVA |
| Unit of Measure | PACK |
| Description | Narva HB3 P20d Intense Blue Globe 12V 60W - 2 Pce |
| Warranty | Manufactures Defect |
| Globe Base | P20d |
| Globe Style | HB3 |
| Watts | 60 |
| Voltage | 12 |
| Weight | .85kg |
| Pack Qty | 2 |
| Globe Type | Intense Blue |
| Product Group 1 | LIGHTING |
| Product Group 2 | GLOBES & KITS |
Features:-
• ADR approved and street legal
• Intense bright white light (4200 degreesK)
• Distinctive steel blue appearance
• Up to 30% more light on the road
• Suitable for use with polycarbonate headlamps
• No increase in power consumption or heat
| Part No | 48473BL2 |
| Brand | NARVA |
| Type | Globe |
| Suitable for | ALFA ROMEO |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Comments |
|---|---|---|---|---|---|
| ALFA ROMEO | 166 936 | 01/99 - 12/04 | 3.0L AR 34301 DOHC-PB 24v MPFI | V6 166kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| ALFA ROMEO | 166 936 | 01/04 - 12/08 | 3.0L AR 36101 DOHC-PB 24v MPFI | V6 162kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| ALFA ROMEO | GTV 916 | 01/98 - 12/04 | 2.0L AR 16201 Twin Spark DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Coupe FWD | |
| ALFA ROMEO | GTV6 | 01/03 - 12/04 | 3.2L 936 A6.000 DOHC-PB 24v MPFI | V6 176kW 6sp Man 2dr Coupe FWD | |
| ALFA ROMEO | GTV6 916 | 06/98 - 12/00 | 3.0L AR 16102 DOHC-PB 24v MPFI | V6 162kW 5sp Man 2dr Coupe FWD | |
| ALFA ROMEO | GTV6 916 | 01/98 - 12/03 | 3.0L AR 16102 DOHC-PB 24v MPFI | V6 162kW 6sp Man 2dr Coupe FWD | |
| ALFA ROMEO | SPIDER | 01/98 - 12/04 | 2.0L AR 16201 Twin Spark DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Convertible FWD | |
| ALFA ROMEO | SPIDER | 01/01 - 12/03 | 3.0L AR 34301 DOHC-PB 24v MPFI | V6 166kW 6sp Man 2dr Convertible FWD | |
| ALFA ROMEO | SPIDER | 01/03 - 12/04 | 3.2L 936 A6.000 DOHC-PB 24v MPFI | V6 176kW 6sp Man 2dr Convertible FWD | |
| ALFA ROMEO | SPIDER JTS | 10/03 - 07/05 | 2.0L 937 A1.000 DOHC 16v MPFI | 4cyl 121kW 5sp Man 2dr Convertible FWD |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
New NARVA H4 12V 60/55W P43T INTEN Globe-48472BL2 For VW-Transporter/Caravelle
$139.89 $94.75
NARVA 12V 21/5W BAY15D BULB BL Globe-47380BL For Suzuki-Grand Vitara *By Zivor*
$32.05 $21.39
NARVA 12V 21/5W T20 WEDGE BOX Globe-47534 For Mitsubishi-Outlander *By Zivor*
$76.02 $51.30
NARVA GLOBE H4 12V 60/55W BLUE PLUS 110 Globe-48532BL2 For Audi-A4 *By Zivor*
$138.78 $94.00
New NARVA H4 12V 60/55W P43T APLUS Globe-48677BL2 For Suzuki-SX4 *By Zivor*
$110.76 $74.99


