New K&N Air Filter Round For FORD ESCORT MK2 2.0L Pinto TL20 #E-1210
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KNE-1210 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Round |
| Warranty | One Year |
| Inside Diameter | 235mm |
| Outside Diameter | 279mm |
| Type | Round Filter |
| Weight | .8kg |
| Height | 59mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Inner Diameter Bottom | 235mm |
| Outer Diameter Bottom | 279mm |
| Outer Diameter Top | 279mm |
| Outside Length | 235mm |
| Outside Width | 279mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| FORD | CORTINA MK3 TC | 01/71 - 12/74 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD |
| FORD | CORTINA MK3 TC | 01/71 - 12/74 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Wagon RWD |
| FORD | CORTINA MK3 TC | 01/71 - 12/74 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD |
| FORD | CORTINA MK3 TC | 01/71 - 12/74 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Wagon RWD |
| FORD | CORTINA MK3 TD | 01/75 - 12/77 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Wagon RWD |
| FORD | CORTINA MK3 TD | 01/75 - 12/77 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD |
| FORD | CORTINA MK3 TD | 01/75 - 12/77 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Wagon RWD |
| FORD | CORTINA MK4 TE | 01/77 - 12/80 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD |
| FORD | CORTINA MK4 TE | 01/78 - 12/80 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Wagon RWD |
| FORD | CORTINA MK4 TE | 01/77 - 12/80 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD |
| FORD | CORTINA MK4 TE | 01/77 - 12/80 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Wagon RWD |
| FORD | ESCORT MK1 | 01/70 - 12/72 | 1.6L Lotus Twincam DOHC 8v 2 Carb | 4cyl 4sp Man 2dr Sedan RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/76 - 12/80 | 1.6L Kent OHV 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 2dr Sedan RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/79 - 12/82 | 1.6L Kent OHV 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 3dr Van RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/76 - 12/80 | 1.6L Kent OHV 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/76 - 12/80 | 1.6L Kent OHV 8v Carb | 4cyl 4sp Man 2dr Sedan RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/76 - 12/82 | 1.6L Kent OHV 8v Carb | 4cyl 4sp Man 3dr Van RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/76 - 12/80 | 1.6L Kent OHV 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/80 - 12/80 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 2dr Sedan RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/79 - 12/82 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 3dr Van RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/77 - 12/80 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/76 - 12/80 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 2dr Sedan RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/78 - 12/82 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 3dr Van RWD |
| FORD | ESCORT MK2 | 01/77 - 12/80 | 2.0L Pinto TL20 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD |
Specifications
| Part No | E-1210 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | FORD |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New K&N Performance Air Filter Panel For RENAULT MEGANE K95 2.0L M4R #33-2849
$233.69 $145.86
New K&N Air Filter Panel For LAND ROVER DISCOVERY 4 L319 V8 5.0L #33-2446
$534.73 $333.52
New K&N Performance Air Filter Panel For VOLVO C70 2.4L B5244S4 #33-2873
$263.90 $164.69
New WESFIL Air Filter For Mercedes Benz Vito 113CDi 2.1L 01/11-06/15 - WA5085
$75.56 $46.90
New Wesfil Air Filter For Toyota Landcruiser 4.5L V8 TD 11/07-on - WA5112
$70.07 $43.48


