New K&N Oil Filter Spin On For PORSCHE 944 944 TURBO 2.5L M44 KNHP-4001
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KNHP-4001 |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Oil Filter Spin On |
| Warranty | One Year |
| Outside Diameter | 76mm |
| Thread | M20 x 1.5 |
| Type | Canister |
| Weight | .5kg |
| Height | 129mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Heavy duty canister design
• Double rolled seal for superior sealing
• 1 inch nut cast into body for easy tightening or removal
• Predrilled lock wire hole for performance applications
• Compatible with all Blended, Synthetic and Conventional Motor Oils
• Designed to meet or exceed OEM requirements
• Backed by a 1 year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| PORSCHE | 944 944 | 01/82 - 12/88 | 2.5L 2.5 SOHC 8v MPFI | 4cyl 120kW 3sp Auto 2dr Coupe RWD |
| PORSCHE | 944 944 | 01/82 - 12/88 | 2.5L 2.5 SOHC 8v MPFI | 4cyl 120kW 5sp Man 2dr Coupe RWD |
| PORSCHE | 944 944 | 01/88 - 12/89 | 2.7L M44 SOHC 8v MPFI | 4cyl 121kW 3sp Auto 2dr Coupe RWD |
| PORSCHE | 944 944 | 01/88 - 12/89 | 2.7L M44 SOHC 8v MPFI | 4cyl 121kW 5sp Man 2dr Coupe RWD |
| PORSCHE | 944 944 S | 01/87 - 12/88 | 2.5L 2.5 DOHC 16v MPFI | 4cyl 140kW 5sp Man 2dr Coupe RWD |
| PORSCHE | 944 944 S2 | 01/89 - 12/91 | 3.0L 3.0 DOHC 16v MPFI | 4cyl 155kW 5sp Man 2dr Cabriolet RWD |
| PORSCHE | 944 944 S2 | 01/89 - 12/91 | 3.0L 3.0 DOHC 16v MPFI | 4cyl 155kW 5sp Man 2dr Coupe RWD |
| PORSCHE | 944 944 TURBO | 01/88 - 12/88 | 2.5L 2.5 DOHC 16v Turbo MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Coupe RWD |
| PORSCHE | 944 944 TURBO | 01/86 - 12/91 | 2.5L M44 SOHC 8v Turbo MPFI | 4cyl 162kW 5sp Man 2dr Coupe RWD |
| PORSCHE | 968 968 | 01/92 - 12/94 | 3.0L M44 DOHC 16v MPFI | 4cyl 176kW 4sp Auto 2dr Cabriolet RWD |
| PORSCHE | 968 968 | 01/92 - 12/95 | 3.0L M44 DOHC 16v MPFI | 4cyl 176kW 4sp Auto 2dr Coupe RWD |
| PORSCHE | 968 968 | 01/92 - 12/94 | 3.0L M44 DOHC 16v MPFI | 4cyl 176kW 6sp Man 2dr Cabriolet RWD |
| PORSCHE | 968 968 | 01/92 - 12/95 | 3.0L M44 DOHC 16v MPFI | 4cyl 176kW 6sp Man 2dr Coupe RWD |
Specifications
| Part No | KNHP-4001 |
| Brand | K&N |
| Type | Oil Filter |
| Suitable for | PORSCHE |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
NIPPON MAX Oil Filter For TOYOTA HILUX S GUN123R 2.8L 1GDFTV 2015-2017 #WZ418NM
$38.55 $23.73

