New RYCO Air Filter - Panel For FORD EXPLORER UZ 4.6L 281 cu.in Modular A1498
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | A1498 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Panel |
| Warranty | One Year |
| Length | 292mm |
| Type | Panel |
| Weight | .324kg |
| Width | 180mm |
| Height | 55mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 292mm |
| Outside Width | 180mm |
| OEM Number | AFA169 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
• New vehicle Warranty Protection
• Regularly replacing offers improved vehicle fuel economy
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| FORD | EXPLORER UT | 1/01 - 12/02 | 4.0L 245 cu.in Cologne SOHC-PB 12v MPFI | V6 153kW 5sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| FORD | EXPLORER UT | 1/01 - 12/02 | 4.0L 245 cu.in Cologne SOHC-PB 12v MPFI | V6 153kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
| FORD | EXPLORER UT | 1/01 - 12/02 | 4.6L 281 cu.in Modular SOHC-PB 16v MPFI | V8 5sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| FORD | EXPLORER UX | 1/03 - 12/03 | 4.0L 245 cu.in Cologne SOHC-PB 12v MPFI | V6 153kW 5sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| FORD | EXPLORER UX | 1/03 - 12/03 | 4.6L 281 cu.in Modular SOHC-PB 16v MPFI | V8 5sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| FORD | EXPLORER UZ | 1/03 - 12/05 | 4.0L 245 cu.in Cologne SOHC-PB 12v MPFI | V6 153kW 5sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| FORD | EXPLORER UZ | 1/03 - 12/05 | 4.6L 281 cu.in Modular SOHC-PB 16v MPFI | V8 5sp Auto 4dr Wagon 4WD |
Specifications
| Part No | A1498 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | FORD |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Air Filter - Heavy Duty For ISUZU GIGA EXY425 15.7L 6WG1 HDA5975
$171.44 $117.77
RYCO Cabin Air Filter For MITSUBISHI OUTLANDER LS ZH 2.4L 4B12 2010-2012 RCA182P
$62.43 $42.99
RYCO Air Filter For NISSAN PRIMERA SX P12 2.0L 4D Wagon QR20DE 2007-2008 A360
$40.85 $27.53
Wesfil Air Filter For Mercedes Benz Sprinter 315CDi 2.1L 10/06-01/10 - WA5122
$64.18 $39.81
New K&N 167mm Air Filter Round Tapered-cotton gauze 1 Year Warranty #RX-3800
$364.66 $228.83
New RYCO Air Filter - Panel For FPV F6 TYPHOON BA II 4.0L Barra 270 A1575
$65.23 $44.94
New RYCO 4WD Filter Service Kit For TOYOTA HILUX GUN126R 2.8L 1GD-FTV RSK31C
$196.64 $136.23

