New RYCO Air Filter - Panel For MAZDA MAZDA2 DY 1.5L ZY-VE A1524
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | A1524 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Panel |
| Warranty | Service Interval |
| Length | 310mm |
| Type | Panel |
| Weight | .172kg |
| Width | 198mm |
| Height | 37mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 315mm |
| Outside Width | 200mm |
| OEM Number | ZJ0113Z40 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
• New vehicle Warranty Protection
• Regularly replacing offers improved vehicle fuel economy
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| MAZDA | MAZDA2 DE | 0/07 - 04/10 | 1.5L ZY-VE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 3dr Hatchback FWD |
| MAZDA | MAZDA2 DE | 5/10 - 01/11 | 1.5L ZY-VE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 4dr Sedan FWD |
| MAZDA | MAZDA2 DE | 0/07 - 07/14 | 1.5L ZY-VE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| MAZDA | MAZDA2 DE | 0/07 - 04/10 | 1.5L ZY-VE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 3dr Hatchback FWD |
| MAZDA | MAZDA2 DE | 5/10 - 01/11 | 1.5L ZY-VE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 4dr Sedan FWD |
| MAZDA | MAZDA2 DE | 0/07 - 07/14 | 1.5L ZY-VE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| MAZDA | MAZDA2 DY | 1/02 - 09/07 | 1.5L ZY-VE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| MAZDA | MAZDA2 DY | 1/02 - 09/07 | 1.5L ZY-VE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
Specifications
| Part No | A1524 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | MAZDA |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New WESFIL CABIN Filter For Chrysler Voyager 3.3L V6 05/01-03/08 -WACF0146
$65.72 $40.77
New K&N Air Filter Panel For FIAT FREEMONT JF 3.6L Pentastar ERB #33-2470
$263.90 $164.69
New K&N Performance Air Filter Panel For FIAT PUNTO 1.9L 199 A.5000 #33-2935
$323.00 $202.86
New K&N Performance Air Filter Panel For BMW 430i F36 2.0L B48 B20 B #33-2990
$263.90 $164.69


