Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | Z200 |
| Type | FUEL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Fuel Filter - In Line |
| Warranty | Service Interval |
| Thread | 0 |
| Type | In Line |
| Width | 13mm |
| Item Type | Filter (Fuel) |
| Thread Inlet | 8 |
| Thread Outlet | 8 |
| Inlet Diameter | 8mm |
| Outlet Diameter | 8mm |
| OEM Number | AFG34 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | FUEL FILTERS |
Features:-
Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
Efficiant flow - Increased performance and fuel economy
Meets or exceeds original manufacturers standards
New car warranty protection
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| NISSAN | SKYLINE | SKYLINE GTS25 TYPE XR32 | 1991-1993 | 2.5 litre RB25DE 16 24V DOHC | (4D Sedan) |
| NISSAN | SKYLINE | SKYLINE GTS25 TYPE M R33 | 1993-1998 | 2.5 litre RB25DET 16 24V DOHC | (2D Coupe) |
| NISSAN | SKYLINE | SKYLINE GTS25 R33 | 1993-1995 | 2.5 litre RB25DE 16 24V DOHC | (2D Coupe) |
| NISSAN | SKYLINE | SKYLINE GTS-4 R33 | 1993-1998 | 2.5 litre RB25DE 16 24V DOHC | (2D Coupe) |
| NISSAN | SKYLINE | SKYLINE GTS25 TYPE S R33 | 1993-1995 | 2.5 litre RB25DE 16 24V DOHC | (2D Coupe) |
| NISSAN | SKYLINE | SKYLINE GTS25 TYPE MR33 | 1993-1998 | 2.5 litre RB25DET 16 24V DOHC | (4D Sedan) |
| NISSAN | SKYLINE | SKYLINE GTS-4 R33 | 1993-1998 | 2.5 litre RB25DE 16 24V DOHC | (4D Sedan) |
| NISSAN | SKYLINE | SKYLINE GTS25 TYPE S R33 | 1996-1998 | 2.5 litre RB25DE 16 24V DOHC | (2D Coupe) |
| NISSAN | SKYLINE | SKYLINE GTS25 R33 | 1993-1998 | 2.5 litre RB25DE 16 24V DOHC | (4D Sedan) |
| NISSAN | SKYLINE | SKYLINE GTS25 TYPE G R33 | 1994-1995 | 2.5 litre RB25DET 16 24V DOHC | (4D Sedan) |
| NISSAN | SKYLINE | SKYLINE GTS25 TYPE X R32 | 1991-1993 | 2.5 litre RB25DE 16 24V DOHC | (4D Sedan) |
Specifications
| Part No | Z200 |
| Brand | Ryco |
| Type | Fuel Filter |
| Suitable for | NISSAN |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
RYCO Fuel Filter For FORD RANGER XL, XLS, XLT, SPORT, WILDTRAK PY, T6.2 #Z1150
$140.97 $97.55
SAKURA Fuel Filter For HOLDEN RODEO DX TF 2.2L 2D Utility C22NE #FS-8001
$36.09 $24.68
New RYCO Fuel Filter Spin On For MITSUBISHI FUSO AERO STAR MP218 11.1L 6D22 Z194
$63.02 $43.40
RYCO Fuel Filter In-Line For LAND ROVER DISCOVERY 1 3.9L Rover V8 35D 37D Z479
$60.55 $41.69
New NIPPON MAX FUEL Filter For Hino 300 - XZU710R 4.0L TD 10/11-on -WCF365NM
$57.37 $35.56



