New RYCO Oil Filter Spin On For FORD FALCON XW 5.8L 351 cu.in Windsor Z9
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | Z9 |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Oil Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Outside Diameter | 94mm |
| Seal Outside Diameter | 70mm |
| Thread | 3/4-16 UNF |
| Type | Spin On |
| Weight | .5kg |
| Height | 139mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| OEM Number | AFL1 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficient flow - Increased performance of the lubrication system
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New vehicle warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 3.1L 188 cu.in OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 2dr Utility RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 3.1L 188 cu.in OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 2dr Van RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 3.1L 188 cu.in OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 4dr Wagon RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 3.1L 188 cu.in OHV 12v Carb | 6cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 3.6L 221 cu.in OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 3.6L 221 cu.in OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Auto 4dr Wagon RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 3.6L 221 cu.in OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 2dr Utility RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 3.6L 221 cu.in OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 2dr Van RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 3.6L 221 cu.in OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 4dr Wagon RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 3.6L 221 cu.in OHV 12v Carb | 6cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 4.9L 302 cu.in Windsor OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 2dr Utility RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 4.9L 302 cu.in Windsor OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 2dr Van RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 4.9L 302 cu.in Windsor OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 4.9L 302 cu.in Windsor OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 4dr Wagon RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 4.9L 302 cu.in Windsor OHV 16v Carb | V8 4sp Man 2dr Utility RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 4.9L 302 cu.in Windsor OHV 16v Carb | V8 4sp Man 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 4.9L 302 cu.in Windsor OHV 16v Carb | V8 4sp Man 4dr Wagon RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 5.8L 351 cu.in Windsor OHV 16v Carb | V8 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FALCON XW | 6/69 - 09/70 | 5.8L 351 cu.in Windsor OHV 16v Carb | V8 4sp Man 4dr Sedan RWD |
Specifications
| Part No | Z9 |
| Brand | Ryco |
| Type | Oil Filter |
| Suitable for | FORD |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Fuel Filter In-Line For VOLKSWAGEN GOLF 4 1E, 1J R32 3.2L BFH, BML Z768
$145.89 $101.55
New RYCO Original Manufacture Fuel Filter For TOYOTA COROLLA KE16 1.1L K Z14
$36.66 $25.20
New RYCO Syntec Oil Filter Spin On For HOLDEN COMMODORE VS SERIES 3 Z154ST
$50.74 $35.07
