OEX Starter Motor For Audi A3 Typ 8p Tdi 2.0l Bkd #BXS4020
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | BXS4020 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 10TH CCW BOSCH STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 76mm |
| Mount Centres A | 119mm |
| Mount Hole Diameter | 11 |
| Number of Teeth | 10 |
| Overall Length | 243mm |
| Pinion at Rest | 42mm |
| Pinion Diameter | 28mm |
| Power Rating | 1.7kW |
| Rotation | CCW |
| Suits Unit Make | Bosch |
| Voltage | 12 |
| Note | Will NOT Interchange with BXS0181 |
| Weight | .32kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
AUDI A3 8P 1.9L BLS SOHC 8v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 77kW 5sp Man 5dr Sportback FWD [01/07 - 12/10]
AUDI A3 8P 2.0L BKD DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 103kW 6sp Auto DCT 3dr Hatchback FWD [01/04 - 12/05]
AUDI A3 8P 2.0L BKD DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 103kW 6sp Auto DCT 5dr Sportback FWD [01/05 - 12/07]
AUDI A3 8P 2.0L BMN DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 125kW 6sp Auto DCT 5dr Sportback FWD [01/07 - 12/08]
AUDI A3 8P 3.2L BMJ, BUB DOHC-PB 24v MPFI V6 184kW 6sp Auto DCT 3dr Hatchback AWD [01/04 - 12/05]
AUDI A3 8P 3.2L BMJ, BUB DOHC-PB 24v MPFI V6 184kW 6sp Auto DCT 5dr Sportback AWD [01/05 - 12/08]
AUDI A3 8P TDI 1.6L CAYC DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 77kW 7sp Auto DCT 5dr Sportback FWD [01/10 - 12/13]
Specifications
| Part No | BXS4020 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | AUDI |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
JAS Starter Motor For MITSUBISHI LANCER VR-X, GSR CJ, CF 4B12 2008-2016 #SNJ592
$470.15 $293.26
JAS Starter Motor For FORD FALCON XR 3.3L 4D Wagon 200 1966-1968 #SNB001
$178.48 $110.44
JAS Starter Motor For TOYOTA HIACE KDH201R 3.0L 1KDFTV 2007-On #SNJ250
$365.99 $228.32

