OEX Starter Motor For Toyota Lexcen T5 / Vs Series 2 3.8l Ecotec Ln3/l36 BXS0105
Product Specification:-
| Part No. | BXS0105 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 9TH CW BOSCH STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 82mm |
| Mount Centres A | 84mm |
| Mount Hole Diameter | 10 |
| Number of Teeth | 9 |
| Overall Length | 260mm |
| Pinion at Rest | 6mm |
| Pinion Diameter | 25mm |
| Power Rating | 1.4kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Bosch |
| Voltage | 12 |
| Weight | 4.28kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | Pad |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
| Part No | BXS0105 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 4.4000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
TOYOTA LEXCEN T1 VN 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [09/89 - 10/91]
TOYOTA LEXCEN T1 VN 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Wagon RWD [09/89 - 10/91]
TOYOTA LEXCEN T2 VP 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [11/91 - 07/93]
TOYOTA LEXCEN T2 VP 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Wagon RWD [11/91 - 07/93]
TOYOTA LEXCEN T3 VR 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [08/93 - 04/95]
TOYOTA LEXCEN T3 VR 3.8L 3800 LG2/LN3/L27 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Wagon RWD [08/93 - 04/95]
TOYOTA LEXCEN T4 VS SERIES 1 3.8L Ecotec LN3/L36 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [05/95 - 05/96]
TOYOTA LEXCEN T4 VS SERIES 1 3.8L Ecotec LN3/L36 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Wagon RWD [05/95 - 05/96]
TOYOTA LEXCEN T5 VS SERIES 2 3.8L Ecotec LN3/L36 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD [06/96 - 08/97]
TOYOTA LEXCEN T5 VS SERIES 2 3.8L Ecotec LN3/L36 OHV 12v MPFI V6 4sp Auto 4dr Wagon RWD [06/96 - 08/97]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
DXS593-OEX Starter Motor 12V 9Th CW Denso Style For HOLDEN Captiva, CG
$870.16 $588.21
JAS Starter Motor For HOLDEN COMMODORE BERLINA VK 308 (L31) 1984-1985 #SNB010
$342.03 $231.17
JAS Starter Motor For FORD FALCON RTV BA 4.0L BARRA 182 2003-2005 #SNB158
$264.94 $179.06

