New Genuine GATES Drive Belt Air Conditioner For Kia Cerato Rio #4PK845
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | 4PK845 |
| Type | DRIVE BELT |
| Brand | GATES |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Gates Micro-V Multi Ribbed Drive Belt 4 Rib x 845mm |
| Warranty | Five Years |
| Length | 845mm |
| Section Top Width | 14mm |
| Item Type | Drive Belt - Multi Ribbed |
| Material Type | Black EPDM |
| Number of Ribs | 4 |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | DRIVE BELTS |
Features:-
Premium EPDM rubber material
Resistant to heat, oil and other chemicals
Eliminates belt noise, reduces tension loss
Superior belt stability helps performance
Designed to meet or exceed all O.E specifications
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| KIA | CERATO LD | 01/04 - 12/08 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| KIA | CERATO LD | 01/05 - 12/08 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| KIA | CERATO LD | 01/04 - 12/08 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 5sp Man 4dr Sedan FWD | |
| KIA | CERATO LD | 01/05 - 12/08 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD | |
| KIA | RIO JB | 01/07 - 12/11 | 1.4L G4EE DOHC 16v MPFI | 4cyl 70kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| KIA | RIO JB | 01/07 - 12/11 | 1.4L G4EE DOHC 16v MPFI | 4cyl 70kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD | |
| KIA | RIO JB | 01/05 - 12/11 | 1.6L G4ED DOHC 16v MPFI | 4cyl 78kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| KIA | RIO JB | 01/05 - 12/11 | 1.6L G4ED DOHC 16v MPFI | 4cyl 78kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| KIA | RIO JB | 01/05 - 12/11 | 1.6L G4ED DOHC 16v MPFI | 4cyl 78kW 5sp Man 4dr Sedan FWD | |
| KIA | RIO JB | 01/05 - 12/11 | 1.6L G4ED DOHC 16v MPFI | 4cyl 78kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
Specifications
| Part No | 4PK845 |
| Brand | GATES |
| Type | Drive Belt Air Conditioner |
| Suitable for | KIA |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
GATES Drive Belt Air Conditioner For Toyota Corolla Cressida Sprinter #4PK865
$52.85 $36.35
New DAYCO Drive Belt Alternator For SUBARU LIBERTY B5 BM/BR GT #4PK0805
$44.51 $30.07
New DAYCO Drive Belt Multi-Accessory For RENAULT MASTER X62 DCi 145 #7PK1970
$74.45 $51.32
New Genuine GATES Drive Belt Multi-Accessory For Kia Sportage #6PK2125
$102.23 $70.69
New Genuine GATES Drive Belt Multi-Accessory For Hyundai Santa FE DM #6PK2125
$102.23 $70.69
New DAYCO Drive Belt Tensioner Assembly For WESTERN STAR 4800 SERIES 1 #89440
$246.30 $170.66

