New RYCO Fuel Filter In-Line For HOLDEN DROVER 1.3L G13A Z367
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | Z367 |
| Type | FUEL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Fuel Filter - In Line |
| Warranty | Service Interval |
| Thread | 0 |
| Type | In Line |
| Weight | .08kg |
| Width | 14mm |
| Item Type | Filter (Fuel) |
| Thread Inlet | 8 |
| Thread Outlet | 8 |
| Inlet Diameter | 8mm |
| Outlet Diameter | 8mm |
| OEM Number | 33387 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | FUEL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficiant flow - Increased performance and fuel economy
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New car warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| HOLDEN | DROVER | 1/85 - 12/86 | 1.3L G13A SOHC 8v Carb | 4cyl 50kW 5sp Man 2dr Hardtop & Softtop 4WD | |
| HOLDEN | DROVER | 1/85 - 12/86 | 1.3L G13A SOHC 8v Carb | 4cyl 50kW 5sp Man 2dr Pickup 4WD | |
| SUZUKI | SIERRA SJ50, SJ51 SJ413 | 1/84 - 12/89 | 1.3L G13A SOHC 8v Carb | 4cyl 50kW 4sp Man 2dr Hardtop 4WD | |
| SUZUKI | SIERRA SJ50, SJ51 SJ413 | 1/84 - 12/89 | 1.3L G13A SOHC 8v Carb | 4cyl 50kW 5sp Man 2dr Pickup & Tray 4WD | |
| SUZUKI | SIERRA SJ50, SJ51 SJ413 | 1/84 - 12/90 | 1.3L G13A SOHC 8v Carb | 4cyl 50kW 5sp Man 2dr Softtop 4WD | |
| SUZUKI | SIERRA SJ70, SJ80 SJ413 | 1/89 - 12/98 | 1.3L G13BA SOHC 8v Carb | 4cyl 50kW 5sp Man 2dr Hardtop 4WD | |
| SUZUKI | SIERRA SJ70, SJ80 SJ413 | 1/89 - 12/91 | 1.3L G13BA SOHC 8v Carb | 4cyl 50kW 5sp Man 2dr Pickup & Tray 4WD | |
| SUZUKI | SIERRA SJ70, SJ80 SJ413 | 1/89 - 12/98 | 1.3L G13BA SOHC 8v Carb | 4cyl 50kW 5sp Man 2dr Softtop 4WD | |
| SUZUKI | VITARA ET SE416 | 1/89 - 12/94 | 1.6L G16A SOHC 8v Carb | 4cyl 55kW 4sp Auto 2dr Hardtop 4WD | |
| SUZUKI | VITARA ET SE416 | 1/89 - 12/94 | 1.6L G16A SOHC 8v Carb | 4cyl 55kW 4sp Auto 2dr Softtop 4WD | |
| SUZUKI | VITARA ET SE416 | 1/88 - 12/94 | 1.6L G16A SOHC 8v Carb | 4cyl 55kW 5sp Man 2dr Hardtop 4WD | |
| SUZUKI | VITARA ET SE416 | 1/88 - 12/94 | 1.6L G16A SOHC 8v Carb | 4cyl 55kW 5sp Man 2dr Softtop 4WD |
Specifications
| Part No | Z367 |
| Brand | Ryco |
| Type | Fuel Filter |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Fuel Filter For SUBARU IMPREZA WRX G2 GD, GG 2.0L 4D Sdn MAN AWD 01/00-12/05
$50.30 $34.76
New RYCO Fuel Filter Spin On For MITSUBISHI FUSO CANTER FB300 2.7L 4DR5 Z188
$48.59 $33.58
SAKURA Fuel Filter For MITSUBISHI PAJERO NJ 3.0L 4D Wgn Auto 11/93-09/96 FS-7903
$49.08 $33.92


