New OEX Starter Motor For Toyota 4runner Ln61r 2.4l 2l #DXS431
Product Specification:-
| Part No. | DXS431 |
| Type | STARTER MOTOR |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | STR 12V 11TH CW DENSO STYLE |
| Warranty | 3yr Passenger 1yr Commercial |
| Flange Diameter | 82mm |
| Mount Centres A | 137mm |
| Mount Hole Diameter | M10 / 14 |
| Number of Teeth | 11 |
| Overall Length | 230mm |
| Pinion at Rest | 16mm |
| Pinion Diameter | 40mm |
| Power Rating | 2kW |
| Rotation | CW |
| Suits Unit Make | Denso |
| Voltage | 12 |
| Note | DXS464 (10 tooth) not interchangeable |
| Weight | 6.1kg |
| Item Type | Starter Motor |
| New / Reman. | New |
| Starter Mount Type | 2 Hole |
| Wet / Dry Clutch | Dry |
| Product Group 1 | ROTATING ELECTRICAL |
| Product Group 2 | STARTER MOTORS |
Features:-
• Quality replacement starter motors and alternators, OEX for the Australian automotive aftermarket.
• OEX stands for Original Equipment Xchange, a brand that initially produced Japanese starter motors and alternators.
• OEX Starter motors and alternators is supported with a three year or 75,000 kilometre warranty on all new units
• 2 year, 50,000 kilometre warranty on all re-manufactured units when used in passenger vehicle applications.
• OEX represents premium quality at competitive price
| Part No | DXS431 |
| Brand | OEX |
| Type | Starter Motor |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
TOYOTA 4RUNNER LN130R 2.8L 3L SOHC 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD [10/89 - 12/96]
TOYOTA 4RUNNER LN60RG 2.4L 2L SOHC 8v Diesel Inj. 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD [01/84 - 09/89]
TOYOTA 4RUNNER LN61R 2.4L 2L SOHC 8v Diesel Inj. 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD [01/84 - 09/89]
TOYOTA 4RUNNER LN61R 2.8L 3L SOHC 8v Diesel Direct Inj. 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD [10/89 - 12/90]
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
Others Also Bought
New KELPRO Pedal Pad For Mazda 626 2.0 (GC) Sedan 1983-1987 By ZIVOR 29806
$58.18 $39.03
New NARVA 12V 5W T-10 WEDGE BL PK Globe-47501BL For Nissan-Pintara *By Zivor*
$31.47 $21.01
COOPER Oil Filter For Mercedes Benz CL500 4.7L V8 11/10-02/15-WCO205 *By Zivor*
$47.67 $31.93
More From This Category
JAS Starter Motor For HSV CLUBSPORT RS TOURER LSA 30TH EDITION VF LSA #SNJ817
$470.98 $318.35
OEX Starter Motor For Holden Commodore Vx Series 2 3.8l Ecotec L67 #BXS0105
$249.31 $168.49
JAS Starter Motor For ISUZU NPS65-155 NPS 5.2L 4HK1-TCN 2015-On #SNJ423
$511.82 $345.96
JAS Starter Motor For JEEP PATRIOT SPORT MK 2.4L ED3 2009-2010 #SNJ592
$501.92 $339.27




